W ostatnich latach, podczas boomu na rynku mieszkaniowym przeprowadzono dziesiątki tysięcy transakcji sprzedaży nieruchomości. Fiskus nie ułatwiał nam […]

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Wyślij do:

W ostatnich latach, podczas boomu na rynku mieszkaniowym przeprowadzono dziesiątki tysięcy transakcji sprzedaży nieruchomości. Fiskus nie ułatwiał nam zadania, w ciągu dwóch lat dwukrotnie zmieniając zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości. W związku z tym obowiązują aż trzy sposoby rozliczeń takich transakcji. Na szczęście każdy z nich daje możliwość uniknięcia zapłaty podatku

Które przepisy obowiązują sprzedającego? Kluczowe jest tu ustalenie dokładnej daty, kiedy sprzedający zakupił zbywaną nieruchomość (podpisał akt notarialny).

Nieruchomości kupione do 31 grudnia 2006 roku

Jeśli sprzedajemy mieszkanie (jego część, dom, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do wieczystego użytkowania gruntów) które kupiliśmy do końca 2006 roku, sytuacja jest stosunkowo prosta – płacimy podatek w wysokości 10 proc. od przychodu ze sprzedaży (czyli całej sumy otrzymanej od nabywcy). Zeznanie na druku PIT-23 trzeba złożyć w ciągu 14 dni od sprzedaży. Zapłaty tego podatku można uniknąć, musimy jednak zadeklarować, że pieniądze uzyskane z tej transakcji w ciągu dwóch lat kalendarzowych od daty sprzedaży przeznaczymy na „inne cele mieszkaniowe”, czyli:

  • nabycie mieszkania, domu, udziału w nieruchomości;
  • zakup działki z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego;
  • budowę, rozbudowę, remont czy modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub lokalu mieszkalnego;
  • adaptację budynku niemieszkalnego na mieszkalny;
  • kwoty przeznaczone na spłatę kredytu lub pożyczki (wraz z odsetkami) w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży. Kredyt czy pożyczka musi być oczywiście zaciągnięty na cel mieszkaniowy. Do wydatków na cel mieszkaniowy można zaliczyć również raty kredytu zapłacone przed uzyskaniem przychodu ze zbycia nieruchomości. Uwaga – zarówno nieruchomość, jak i bank kredytujący muszą być zlokalizowane na terytorium Polski.

Aby skorzystać z tej ulgi, musimy zgłosić się z taką deklaracją do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od momentu sprzedaży mieszkania.

Jeżeli mimo deklaracji nie wyda się tych pieniędzy w wyznaczonym dwuletnim terminie, jest się zmuszonym do oddania fiskusowi obowiązującego podatku wraz z należnymi odsetkami. Jeżeli zostanie wydana tylko część kwoty – podatek i odsetki fiskus pobierze od niewydatkowanej kwoty.

Strony: 1 2 3

avatar

O Michał Poręcki

Dziennikarz i analityk rynku nieruchomości, specjalizujący się w zagadnieniach sektora mieszkaniowego i biurowego. O nieruchomościach pisze od ośmiu lat. W firmie Nowy Adres S.A. odpowiada za treści redakcyjne portali i wydawnictw oraz public relations.
1 Komentarz
  1. avatar adam

    Czy autor bylby tak uprzejmy i wyjasnil zrodlo jego interpretacji terminu 2 lat na wydatkowanie przychodu ze zbycia nieruchomosci jako 2 lat KALENDARZOWYCH?Ustawa o PIT o tym nie wspomina.Z gory dziekuje za odpowiedz.